Straipsniai - Šeduvos globos namai

Straipsniai

Saugus ir sportiškas Šeduvos globos namų darbuotojų žygis dviračiais

Rugsėjis – rudens pradžia, todėl ypatingas dėmesys yra skiriamas saugiam eismui keliuose. Prisijungdamos prie Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamo projekto „Eismo saugumas bendruomenėse 2017“, Šeduvos globos namų darbuotojos surengė žygį dviračiais.

Žygis prasidėjo nuo saugaus elgesio važiuojant dviračiu aptarimo ir tinkamo pasirengimo išvykai. Kad būtų galima saugiai mėgautis pasivažinėjimu, privaloma laikytis kelių eismo taisyklių, kurios reglamentuoja dviratininkų elgesį. Tad žygio metu buvo svarbu elgtis atsakingai ir drausmingai. Keliaujant visus praeivius ir vairuotojus žavėjo gausus būrys dviratininkių ir ryškios, šviesą atspindinčios liemenės, kurias dovanojo Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Atvykus iki suplanuoto maršruto, buvo skirtas laikas atsikvėpti. Jaukus pasisėdėjimas lauko pavėsinėje ir pietūs gamtoje neprailgo. Taip pat buvo atliekami mankštos pratimai, parengtos komandinės rungtys. Atsižvelgus į elgesį kelyje žygio metu, kiekvienai dalyvei buvo įteikta nominacija.

Aktyviai praleista popietė ir poilsis gamtoje neleido liūdėti ir įkvėpė energijos naujiems darbams.  

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

  Saugi ir prasminga Šeduvos globos namų gyventojų išvyka į Naisius

Kiekvieną, esantį kelyje turi lydėti dėmesingumas, kelių eismo taisyklių laikymasis, tolerancija vienas kito atžvilgiu.  Šeduvos globos namų gyventojai gerai žino, ką reiškia būti saugiam kelyje, nes su jais visada kartu keliauja atšvaitai. Na, o savo žinias ir toliau praturtina dalyvaudami Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse 2017“. 

Šįkart, drauge su socialinėmis darbuotojomis gyventojai vyko į Naisius. Išvykoje kartu dalyvavo Šeduvos globos namų Polekėlės padalinio gyventojai, todėl ir jie buvo aprūpinti saugumo priemonėmis – atšvaitais, kuriuos įsteigė Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos. Taip pat buvo aptartos pagrindinės atsakingo elgesio kelyje taisyklės: gyventojai pabrėžė atšvaitų naudojimą, saugos diržo segėjimą kelionės metu, apdairumą, įžengiant į pėsčiųjų perėją.

Nuvykę į Naisius gyventojai grožėjosi išpuoselėtu gamtovaizdžiu: kopė į Alkos kalną, aplankė Baltų areną, Triušių salą, Baltų dievų muziejų, kurį puošia ąžuolinės dievybių skulptūros, Saulės, Ugnies aikštės. Po atviru dangumi - tarsi baltiškosios kultūros atspindys ir vyraujanti autentiška dvasia.

Lydimi geros nuotaikos gyventojai vis kaupia kelionių patirtį, kiekvieną kartą patirdami naujus įspūdžius. Tuo pačiu džiaugėsi galėdami pabūti gamtoje, tokioje vaizdingoje vietoje, kurioje dvelkė ramybe.  

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

 

Šeduvos globos namuose saulėtai paminėta Žolinė

Jau nuo seno rugpjūčio 15 dieną švenčiama subrandinto derliaus pagerbimo šventė, Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena – Žolinė. Tai margaspalvė vasaros pabaigos šventė, kurios metu tarsi pasitinkamas artėjantis ruduo. Buvo tikima – kas nešvęs kartu per Žolinę, bus neturtingas. Todėl ši šventė gražiai visus kvietė susiburti į gyventojų organizuotą koncertą.

Žolinei ruoštasi išties nuoširdžiai: kurtos dekoracijos, kurios papuošė salę, gamintos dovanėlės, kurtas scenarijus. Gyventojai tikino, kad nors ir brandus amžius nugyventas, tačiau jaudulys buvo kiekvieno širdyje. Norėjosi viską kuo geriau atlikti ir perduoti susirinkusiems tai, dėl ko taip ruoštasi. 

Globos namų gyventojų organizuotas koncertas vainikavo Žolinės šventę. Gėlių motyvais apipinta aplinka, tai tarsi sukurta Žolinės puokštė, susidedanti iš skambėjusių liaudies dainų, jausmingų eilių. Šį kartą į koncerto eigą buvo įtraukti ir žiūrovai, kurie dalyvavo žaidime, kuriame reikėjo išvardinti kuo daugiau gėlių iš duotos raidės ir įminti mįsles. Šios užduotys suteikė daug džiugių emocijų ir patikrino žinias.

Taip pat renginio metu skambiai nuaidėjo armonikos garsai, kviesdami visus į šokio sūkurį: į taktą palinguoti, treptelėti kojele ar plojimais prisidėti prie muzikinio kūrinio. Susirinkę gyventojai ir darbuotojai galėjo susipažinti su gėlių reikšmėmis ir pasigrožėti vieno iš gyventojų pieštomis gėlėmis.

Kiekvienais metais sutinkama vasara, kuri augina, nokina ir brandina, tad rudenį pasitikime pilnomis saujomis derliaus gėrybių. 

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

Šeduvos globos namų gyventojai keliavo saugiai ir turiningai

Šeduvos globos namai ir toliau sėkmingai dalyvauja Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse 2017“.

Projekto dėka, gyventojai yra apdovanoti saugumo priemonėmis - atšvaitais, kuriuos visada naudoja keliaujant. Lydimi socialinių darbuotojų, gyventojai išsiruošė į Vyšniauskų sodybą, esančią Gabšiuose, Raseinių rajone.

Kelionės metu buvo diskutuojama apie tinkamo vairavimo ypatumus, kas lemia saugų pėsčiųjų, dviratininkų, vairuotojų elgesį kelyje. Gyventojai teigė, jog reikia saugotis tykančių pavojų kelyje. Svarbu tinkamai naudotis atšvaitais, žinoti savo, kaip eismo dalyvio pareigas ir laikytis kelių eismo taisyklių.

Atvykę į sodybą gyventojai gėrėjosi vaizdinga aplinka – įvairiais medeliais, gėlėmis, medžio, akmens dirbiniais. Pasivaikščiojimo metu svarstė, kiek darbo reikia įdėti, norint sukurti tokį malonų akiai grožį. Akys raibo nuo įvairiaspalvės gėlių jūros, aplink tvyrojo lengvas ir malonus žydinčių gėlių aromatas. Pakeliui gyventojai užsuko į kaimo turizmo sodybą „Karpynė“. Aplinka iš tiesų nuostabi, jaukus pasisėdėjimas lauko pavėsinėje neprailgo.

Gyventojai džiaugėsi turininga išvyka ir saugia kelione. Visgi gamtos grožis padeda užmiršti kasdienius sunkumus ir įkvepia naujos energijos bei pozityvių minčių. 

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

 

 Protų mūšis Šeduvos globos namuose „Ar žinai kelių eismo taisykles?“

 

Šeduvos globos namai jau ne vienerius metus dalyvauja Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“. To vedini, birželio 28 dieną įstaigos darbuotojai susibūrė turiningai praleisti popietę ir pasitikrinti žinias, ar gerai žino kelių eismo taisykles.

Renginys prasidėjo komandų prisistatymais, kurie nuotaikingai nuskambėjo šūkiais ir dainomis. Dalyviams buvo pateikiamos užduotys  iš saugaus eismo taisyklių, kelio ženklų. Viena iš užduočių buvo skirta komandų kapitonams. Burtų keliu išsitraukę kelio ženklą, turėjo vaizdžiai jį, be žodžių, pademonstruoti savo komandai. Globos namų kiemelyje buvo atliekama kūrybinė užduotis – suformuoti kelio ženklą iš visų komandos narių. Atliktas užduotis vertino praktinio vairavimo instruktorius S. Marčius.

Įvertinus rezultatus, galima teigti, jog apie kelių eismo taisykles žinome tikrai daug. Renginį lydėjo garsūs aplodismentai, jauki atmosfera ir nuoširdus vienas kito palaikymas. Kiekvienas komandos narys buvo apdovanotas Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos įsteigtais prizais: atšvaitais, liemenėmis, rankinėmis, raktų pakabukais. Taip pat apdovanoti ir žiūrovai, stebėję renginį ir palaikę dalyvius. Saugumas – visų mūsų rūpestis. Tad, būkime saugūs kelyje ir to mokykime kitus. 

Šeduvos globos namų informacija

Šeduvos globos namuose skambiai nuaidėjo Joninės

Pačiame vasaros gražume, žiedais vainikuotos, dainomis nuskamba Joninės, dar kitaip vadinamos Rasos švente arba Kupolinėmis. Tai šventė, kurioje susiduria ilgiausia diena bei trumpiausia naktis, kūrenami laužai, pinami vainikai ir ieškomas paslaptingasis paparčio žiedas, o jį radusiųjų laukia laimė, meilė ir sėkmė.

Paparčio žiedo visgi neieškojome, tačiau puoselėjant gražias tradicijas ir artėjant iškiliai, tautiškai vasaros šventei – Joninėms, birželio 22 dieną Šeduvos globos namų salėje susirinko gausus būrys gyventojų ir darbuotojų. Lydimi geros nuotaikos ir šurmulio pradėjome Joninių šventę.

Nupintais ąžuolo vainikais, simbolizuojančiais stiprybę, buvo sveikinami visi Jonai – gyventojai ir įstaigos darbuotojas. Taip pat gėlių vainikais padabintos darbuotojos Rasos. Varduvininkams skirtoje šventėje koncertavo Jolantos Černiauskienės vadovaujamas Sidabravo kultūros namų ansamblis „Trys viename“.

Savo nuoširdumu muzikantai suvirpino klausytojų širdis: visus linksmino liaudies dainomis, varduvininkams skyrė muzikinį sveikinimą ir įteikė jiems po dovanėlę. Nuo pat pirmų armonikos akordų, kiekvieno širdyje užsidegė liepsnelė jaunystės ir šventinės nuotaikos.

Šventės metu buvo ištarti patys gražiausi sveikinimai bei linkėjimai. Skambėjusios melodijos visus įtraukė į šventės sūkurį. Na, o pasibaigus renginiui visų laukė vaišės. 

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

Šeduvos globos namų gyventojų koncertas, skirtas Kovo 11-ąjai dienai paminėti

 

„Tėvynė – tai šventas žodis, kuris atplėšia mokslininką nuo knygos, atitraukia valstietį nuo arklo, valdininką nuo rašomojo stalo ir surenka visus prie vienos vėliavos, į kurią jie žiūri didvyrio drąsumu ir kankinio pasiaukojimu“ (F. Šileris).

Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga gyventojai parengė koncertinę programą šiai dienai paminėti. Pasiruošimas prasidėjo dar metų pradžioje. Gyventojai rinkosi liaudies dainas, vis dar išlikusias atmintyje. Jiems, tai tarsi jaunystės prisiminimas. Deklamuotos eilės pasirinktos iš talentingų Radviliškio kraštiečių kūrybos, kuriose perteikiamas šalies kraštovaizdis. Ruošdamiesi minėjimui, gyventojai iš popieriaus karpė paukščius, puošė salę, darė vėliavėles, kurias renginio metu įteikė žiūrovams.

Renginyje skambėjo lietuvių liaudies dainos, deklamuojamos eilės apie gimtinę, tėvynės grožį, mintys ir teiginiai apie Lietuvą. Savo nuoširdumu, kūrybingumu ir drąsa koncerto dalyviai sužavėjo visus susirinkusius ir sulaukė gausių aplodismentų. Kadangi tai pirmasis pasirodymas publikai, visi dalyviai jaudinosi ir stengėsi, jog viskas pavyktų sklandžiai. Debiutas pavyko itin sėkmingai, todėl dalyviai nusiteikę ir toliau tęsti tai, ką pradėjo.

Globos namų gyventojai taip pat dalyvavo Šeduvos kultūros ir amatų centro vykdomoje akcijoje, kuri kvietė susijungti vienoje tautinėje juostoje. Gyventojai kūrė lietuvių liaudies tautinius raštus, naudodami gofruotą kartoną ir įvairiaspalvius siūlus.

Koncerto dalyviai nuoširdžiai ir atsakingai ruošėsi, norėdami pagerbti tėvynę. Minėdami Kovo 11-ąją iš tiesų prisiminkime, jog Lietuva, tai ne tik žodis, tai tėvynė, kurioje slypi mūsų, kaip tautiečių laisvė, tikėjimas ir vienybė.

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

 „Šeduvos globos namuose paminėta Laisvės gynėjų diena“

 

„Nėra nė vieno žuvusiojo dėl laisvės kapo, ant kurio nebūtų sudygusios laisvės sėklos, savo ruožtu teikiančios gyvybę naujiems daigams“ (Valdas Vitmenas). Laisvė – tai pirmasis bei tikrasis tautos laimės ir gerovės šaltinis. Lietuvos laisvė buvo išpirkta drąsa bei kova už savo bei kitų tautiečių ateities gerovę. Vedini to, mes galime pilnavertiškai augti ir tobulėti.

Apie tai mums iki šiol liudija 1991 metų sausio 13-osios įvykiai. Ši diena yra įsiminusi daugeliui dalyvių, taip pat išlikusi įvairiuose informacijos šaltiniuose. Tačiau laikui bėgant, ši data nugrimzdo į užmarštį, palikusi apgijusias fizines bei dvasines žaizdas.  Liko tik gyvoji atmintis, kuri mums liudija apie praeitį.

Š.m. sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną, Šeduvos globos namai pradėjo pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“. Žuvusiųjų garbei 8:00 valandą, dešimčiai minučių, languose uždegėme vienybės bei atminimo žvakutes. 

Arbatos popietės metu vyko sausio 13-osios paminėjimas. Gyventojai pasidalino savo patirtimi, prisiminimais, susietais su šios dienos įvykiais. Dauguma jų iki šiol pamena šią dieną. Buvo užduodami klausimai apie to meto lemtingą įvykį Lietuvoje, pateikiamos trumpos žuvusiųjų istorijos, rodomas video filmukas, kuriame – reportažas apie sausio 13-ąją. Minėjimo pabaigoje, prie puodelio arbatos, kartu su susirinkusiais gyventojais uždegėme jų pagamintas rankų darbo žvakutes, pagerbdami ir prisimindami žuvusiuosius už Mūsų laisvę.

Tad įsiklausykime ir leiskime gyvajai atminčiai nuolat išlikti mūsų širdyse bei skleiskime ją ateities kartoms, kad kiekvienas žinotų, kokią garbingą laisvę užtarnavo mūsų tautiečiai. 

Šeduvos globos namų socialinė darbuotoja Rita Asačiovienė

Užimtumas – vaistas nuo liūdesio

Vyresnio amžiaus žmonės dažniau turi emocinių ir jausmų raiškos problemų, skundžiasi kantrybės stoka, linkę save nuvertinti, o veikla ir bendravimas padeda  išreikšti savo jausmus, išlaisvinti užslopintas emocijas, ir išgyventus skaudžius patyrimus, sudaro prielaidas asmens savirealizacijai, teigiamam savęs vertinimui.

Šeduvos globos namų Baisogalos dienos centro klientės, besigindamos nuo už­slėp­to liū­de­sio, dva­si­nės tam­sos ir gi­liai šir­dy­je sly­pin­čių negatyvių jausmų, kuria nuostabias kompozicijas iš molio, medžio, plastmasės, popieriaus, ir stiklo.

Pasidalinti savo idėjomis, pasigrožėti dirbiniais moterys susirinko Baisogalos dienos centre, pasakojo, kaip ir iš ko padaro vieną ar kitą kompoziciją, mokėsi puošybos ir negailėjo pagyrų viena kitai, ruošiantis didžiosioms metų šventėms. Didžioji dalis A. Rudienės,  I. Bložienės, R. Jurkuvienės dirbinių su pritarimu ir meile iškeliavo į Šeduvos globos namus, kad neštų šilumą ir gėrį jų gyventojams.

 My­lė­ti žmo­nes – ne vien nu­veik­ti ką nors jų la­bui. Tai daug gi­les­nė tik­ro­vė. My­lė­ti – tai at­skleis­ti žmogui jų gro­žį, ver­tę ir svar­bą, su­pras­ti juos, jų verks­mo prie­žas­tis, ir kū­no kal­bą, džiaug­tis juos su­ti­kus, ir nuo­šir­džiai ben­drau­ti, kai žmo­nės vie­nas ki­tam do­va­no­ja, ir vie­nas iš ki­to pri­ima žmo­niš­ku­mą.

Baisogalos dienos centro socialinė darbuotoja Aušra Utkienė

 

 

Saugi išvyka į Kleboniškio buities muziejų

 

Šeduvos globos namuose tęsiamas Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamas projektas „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“.

Š. m. rugsėjo mėn. siekiant paminėti artėjančią keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną, Šeduvos globos namų gyventojai, lydimi socialinių darbuotojų  lankėsi Kleboniškio kaimo buities muziejuje. Kelionės tikslas – ugdyti kultūrą kelyje, pilietiškumą, atsakomybę ir sąmoningumą. Vykdomo projekto dėka globos namų gyventojai buvo apdovanoti šviesą atspindinčiomis liemenėmis ir pėsčiųjų angelais sargais – atšvaitais, todėl visos kelionės metu buvo analizuojama šių saugos priemonių nešiojimo reikšmė.

Išvyka prasidėjo nuo saugaus eismo kelių taisyklių, kurių būtina laikytis įlipant ir išlipant iš autobuso bei pereinant nereguliuojamas ir važiuojamąsias kelio atkarpas, aptarimo. Pakeliui, prisiminti ir kelio ženklai, taip pat išanalizuotas netinkamas pėsčiųjų elgesys kelyje.

Pasiekus išvykos tikslą, senuosius laikus menanti kaimo buities ekspozicija, sukeltais prisiminimais, lankytojus perkėlė į jų vaikystę, į jau sunykusius senelių namus. Didelį įspūdį ekskursantams paliko XIX a. statytos gryčios, klėtys, pirkios ar klojimai, seni rakandai ar įrankiai bei iki šiol išlikusios, dar gyvenamos buvusio kaimo sodybos šiaudiniais stogais, taip pat apie 1870 m. pagamintas angliškas garo variklis bei 1926 m. pagamintas amerikietiškas traktorius.

Kelionės pabaigoje, sugrįžtant į globos namus, vyko diskusijos saugaus važiavimo greičio bei pėsčiųjų pareigų laikymosi temomis. Gyventojai susipažino su senaisiais amatais, kultūra ir jos papročiais bei džiaugėsi galėję aplankyti vieną iš savo krašto kultūrinių paveldo objektų.

 

Soc. darbuotoja Brigita Lekaitė

Tarptautinė pagyvenusių žmonių savaitė Šeduvos globos namuose

 

Senatvė atneša išmintį, švelnumą ir palaimą. Tai dar viena galimybė atrasti save iš naujo, daryti tai, ko negalėjai anksčiau ir taip pasijusti laimingam (J.Dapkevičienė). Jungtinių Tautų iniciatyva, kasmet, nuo 1991 metų, spalio 1-ąją minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Šeduvos globos namuose, jau antrus metus iš eilės, ši šventė minima visą savaitę.

Rugsėjo 26 dieną, globos namuose lankėsi Šeduvos miesto bibliotekos darbuotoja Regina Juknienė ir bibliotekos bendruomenės narė Aldona Pilitauskienė. Moterys globos namų gyventojams pristatė neseniai išleistą Marlene S. Englander knygą „Mano brangi Hindala, prisimink mane“. Knygos pagrindą sudaro meilės laiškai žydaitei Hindalai, todėl ne vienas klausytojas buvo sužavėtas tikrais knygos herojų jausmais bei įkvepiančia žydų istorija. Po nuostabios meilės istorijos pristatymo, susirinkusiesiems buvo skaitomos Lietuvos poeto, „meilės dainiaus“ Pauliaus Širvio eilės.

Žmoguje viskas turi būti gražu: ir veidas, ir drabužiai, ir siela, ir mintys. Juk grožis – tai svečias, laukiamas visų. Antroji šventinės savaitės diena buvo skirta gyventojų išvaizdos puoselėjimui. Globos namuose viešėjo kirpėja Sandra Rulienė, tad kiekvienas gyventojas buvo kviečiamas pasigražinti ir padailinti šukuoseną. Moterys taip pat galėjo pasipuošti norimu manikiūru, kurį atliko globos namų darbuotoja Alma Janulienė. Lepinantis grožio procedūromis, buvo diskutuojama grožio puoselėjimo papročių bei požiūrio į fizinį grožį senovėje ir šiais laikais temomis.

Įpusėjus savaitei, rugsėjo 28 dieną, Šeduvos globos namų gyventojai skyrė Kleboniškio kaimo buities muziejaus ekspozicijos lankymui. Seni kaimavietės medžiai, senos sodybos, klėtys ir daržinės, pilnos senojo kaimo rakandų, įvairių baldų, žemės ūkio padargų ir technikos leido pajusti tikro lietuviško kaimo dvasią ir atrasti atgaivą sielai bei pasinerti į vaikystės prisiminimus. Dienos pabaigoje globos namuose svečiavosi Šiaulių sveikos gyvensenos klubo „Šviesuoliai“ pirmininkė, visuomenininkė Gitana Šiaulienė. Aktyvistė papasakojo apie sveikuolių klubo veiklą, pasidalijo sveikų patiekalų receptais, sveikos gyvensenos patarimais.

Judėjimas ir fizinis aktyvumas sveikatos ir geros nuotaikos pagrindas, todėl ketvirtoji minėjimo diena prasidėjo Šeduvos globos namų ir svečių – Baisogalos senjorų namų gyventojų bendra grupine mankšta „Judėkime kartu“, kurią vedė globos namų kineziterapeutė Ernesta Marčiuvienė. Taip pat, mankštos dalyviams buvo pristatytas šiaurietiškas ėjimas lazdomis ir nuotaikingas žaidimas „Petankė“. Po aktyvios veiklos, jėgoms atgauti, visi buvo vaišinami karšta arbata ir sveikuoliška koše.

Rugsėjo 30-ąją, globos namų gyventojai ir visi miesto senjorai buvo kviečiami į Šeduvos kultūros ir amatų centrą, kuriame buvo atidaryta Šeduvos globos namų gyventojų nuotraukų paroda (fotogr. Ernesta ir Laimonas Dačkevičiai).  Parodos atidarymo metu nuostabią muziką smuiku griežė Rapolas Meškauskas. Kiek vėliau, pačiomis gražiausiomis ir nuotaikingiausiomis dainomis visus sveikino ansamblis „Jonis“. Paskutiniuosius sveikinimo žodžius brangiems senjorams tarė Šeduvos gimnazijos mokytoja Eglė Ivoškevičienė ir šventės organiztorė Andžela Brazienė. Renginio pabaigoje visų laukė vaišės ir simboliškos rankų darbo dovanos – balti angelai.

 

Soc. darbuotoja Brigita Lekaitė

 

© 2008m. seduvosglobosnamai.lt , Visos teisės saugomos. e-info.lt sistema: interneto svetainių kūrimas